Parodos „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“ atidarymas

2020-10-16


Parodos „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“ atidarymas 

2020 m. spalio 23 d. 16.00 val. Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje (Vilniaus g. 4, Jurbarkas)

Zagrebo universitetinė ir nacionalinė biblioteka, bendradarbiaudama su Kroatijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje, Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje pristato parodą „Markas Maruličius (Marko Marulić) – Europos humanistas“.


Kroatų literatūros tėvu vadinamas Markas Maruličius (1450–1524) simbolizuoja kroatų rašytinę kūrybą ir kroatišką žodį, o biblioteka, kaip šimtametė kroatiškų knygų ir rašytinio žodžio saugotoja bei iždininkė, su visu savo fondu, o ypač ta jo dalimi, kuri tiesiogiai ar netiesiogiai susijusi su Marku Maruličiumi, tik patvirtina jo privilegijuotą vietą kroatų ir Europos literatūroje.


M. Maruličius rašė kroatų, lotynų ir šiek tiek italų kalbomis, vertė iš lotynų ir italų kalbų į kroatų kalbą bei iš kroatų ir italų − į lotynų kalbą. Jis buvo ne tik ypač religingas, bet ir tikras humanistas bei įvairialypis eruditas. Kadangi gyveno Viduramžių ir Naujųjų amžių sandūroje, pasitelkdavo viduramžių temas, tačiau joms suteikdavo naujas (atnaujintas) formas. M. Maruličius yra ne tik garsiausias XV–XVI amžiaus kroatų rašytojas, bet ir daug platesnio masto humanistas, kurio dvasiniai ir moralinio pobūdžio tekstai lotynų kalba pelnė ne tik europinę, bet ir pasaulinę šlovę.


Marko Maruličiaus kūryba Kroatijos literatūrai turi labai svarbią reikšmę. Jo tekstai kroatų kalba pasirodė labai jautriu momentu, perėjimo iš vėlyvųjų viduramžių į Renesansą laikotarpiu. Tuose tekstuose rašytojas sukaupė praeities palikimą ir įvaldė modernias poetines sąvokas, pasitelkęs šią sintezę parašė kūrinį, tapusį nepakeičiamu laimėjimu ir įkvėpimo šaltiniu ateinančioms kartoms. Garsiausias M. Maruličiaus veikalas – epas „Judita“, pirmasis grožinės literatūros kūrinys kroatų kalba, dėl kurio M. Maruličius imtas vadinti „Kroatijos literatūros tėvu“. M. Maruličiaus literatūrinis palikimas gausus ir įvairiapusis, pasižymintis puikiu stiliumi, bendrosiomis kompetencijomis, sugebėjimu varijuoti ir prisitaikyti prie skirtingos skaitytojų publikos. Tiek jo poezija, tiek proza yra neabejotinai vertinga ir nepaprastai reikšminga tautinei kultūrai.


Paroda, sudaryta iš 12 ekspozicinių stendų (lietuvių ir anglų kalbomis) ir pasakojanti apie M. Maruličiaus gyvenimą bei kūrybinį kelią, pateikia reprezentatyvią medžiagą iš Zagrebo nacionalinės ir universitetinės bibliotekos fondo. Parodoje pristatomas M. Maruličiaus gyvenimas ir kūryba, apžvelgiami žinomiausi jo veikalai, kurie jau XVI–XVII amžiuje buvo daugelį kartų išleisti ir išversti į įvairias pasaulio kalbas. Tekstinis ir vaizdinis turinys supažindina su M. Maruličiaus įtaka iškilioms Europos asmenybėms.


Tarptautinę M. Maruličiaus reikšmę iliustruoja ir pateiktos kopijos iš daugybės pasaulio enciklopedijų, leksikonų, katalogų ir bibliografijų bei literatūrinių ir istorinių žinynų, kuriuose nušviečiami jo gyvenimas ir kūryba. Be to, Marko Maruličiaus kūryba sugretinama su jo amžininkų kūryba, tarp kurių reikėtų paminėti lietuvį Martyną Mažvydą, pirmosios spausdintos knygos lietuvių kalba autorių ir leidėją bei Kristijoną Donelaitį, lietuvių grožinės literatūros pradininką.

Parodos atidarymas - Kopija

Po parodos pristatymo vys NEMOKAMA kino filmo MEILĖS MINISTERIJA (Ministarstvo ljubavi) Kroatija, 2016, 1:43, N-13

Režisierius: Pavo Marinković
Vaidina: Stjepan Perić, Dražen Kuhn, Ecija Ojdanić, Olga Pakalović, Milan Strljić
Komedija, originalo kalba kroatų, titrai lietuvių, anglų.

Tai aštri komedija apie santykius ir biurokratiją. Krešo, kvalifikuotas biologas, išgyvenantis vidurinio amžiaus krizę ir įstrigęs santuokoje, kurioje tik jo sūnus tebežiūri į jį su meile. Tuo tarpu šalies vyriausybė ieško unikalių būdų taupyti pinigus ir praėjus daugiau kaip 20 metų po 1990-ųjų metų karo, sugalvoja sugaudyti žuvusių karių našles, kurios vis dar gauna dideles pašalpas, nors gyvena su kitais vyrais. Sukuriamas naujas departamentas, pavadintas Meilės ministerija, kurios tikslas - surinkti informaciją apie visas našles, pažeidžiančias naująjį įstatymą. Krešo gauna ypatingą užduotį šioje ministerijoje.

Darbo laikas

time-1 I-V 9.00 - 18.00 

time-2 VI 10.00 - 16.00

Administracija: I-IV  8.00 - 17.00; V  8.00 - 15.45; pietų pertrauka 12.00 - 12.45

Prieššventinėmis dienomis dirbame viena valanda trumpiau.

Nedarbo dienomis knygas galima palikti knygų grąžinimo dėžėje.

Paskutinė mėnesio darbo diena - švaros, skaitytojai neaptarnaujami.